HIGIENA JAMY USTNEJ- SPOSÓB NA ZDROWSZE ZĘBY
W jaki sposób pokarm wpływa na rozwój próchnicy zębów?
Jako dziecko z pewnością niejednokrotnie słyszeliśmy od naszych rodziców o tym, że od jedzenia słodyczy psują się zęby. Dziś zapewne wiemy już, że cukier nie jest bezpośrednią przyczyną powstawania próchnicy, ale stanowi doskonałą pożywką bakterii, które za próchnicę są odpowiedzialne. Nie tylko cukry, ale również całość naszej diety może mieć pozytywny lub negatywny wpływ na rozwój próchnicy. Co więc powinniśmy wiedzieć na temat wpływu spożywanych pokarmów na nasze zęby?
Produkty próchnicotwórcze
Istnieje grupa produktów uznana za prochnicotwórcze. Są to głównie produkty, które zawierają węglowodany. Węglowodany ulegają fermentacji i powstają z nich kwasy organiczne zmieniające mikroflorę jamy ustnej. Wytwarzają się tym samym idealne warunki do rozwoju bakterii odpowiedzialnych za próchnicę. Do produktów tego typu zalicza się m.in.: suche zboża, dżem, chipsy, rodzynki, słodkie napoje. W szczególności powinniśmy uważać na produkty, które mogą osadzać się na zębach.
Częstotliwość jedzenia
Pozytywny wpływ na zachowanie zdrowych zębów wywierają natomiast produkty, takie jak marchew, jabłka, miód, płatki owsiane oraz otręby. Ponadto kluczowe znaczenie ma nie ilość, ale częstotliwość jedzenia. Zazwyczaj słodycze spożywamy między posiłkami, często w miejscach bez możliwości wyszczotkowania zębów. Dlatego najlepszym sposobem jest spożywanie słodkości po posiłkach głównych, a następnie umycie zębów.
Related posts