
Wizytówką każdego człowieka jest piękny, śnieżnobiały zdrowy uśmiech. Niestety z powodu nieprawidłowej higieny jamy ustnej na naszych zębach gromadzi się kamień. Co to dokładnie jest? Kamień nazębny to zmineralizowana warstwa płytki nazębnej, czyli osad tworzący się po każdym posiłku, ujawniający się w postaci ciemnych przebarwień na powierzchni zęba.
W celu pozbycia się kamienia nazębnego i uzyskania właściwego stanu higieny jamy ustnej należy przeprowadzić następujące zabiegi:
SKALING
Sam zabieg jest niezwykle prosty. Polega on na rozbiciu przy pomocy ultradźwięków zalęgającego na zębach kamienia, czyli zmineralizowanych pod wpływem śliny bakterii. Drgania jakie towarzyszą zabiegowi, sprawiają, że złogi kamienia pękają, a następnie wypłukiwane są z jamy ustnej. Trwające zaledwie do 20 minut usuwanie kamienia nazębnego może uchronić nas przed rozwojem próchnicy, chorób dziąseł i przyzębia, w tym najgroźniejszej – paradontozy.
PIASKOWANIE
Dzięki piaskowaniu usuniemy przebarwienia i nie doprowadzimy do rozwoju bakterii w trudno dostępnych miejscach. Piaskowanie jest traktowane jako zabieg profilaktyczny np. w przypadku widocznego osadu na zębach. Często piaskowanie zębów jest wstępnym zabiegiem przygotowującym do wybielania zębów, polegającym na wykorzystaniu piaskarki stomatologicznej.
POLEROWANIE
Po piaskowaniu zębów wykonuje się ich polerowanie. W tym zabiegu wykorzystuje się specjalne pasty, mające właściwości oczyszczające i polerujące. Pasty nakładane są na zęby, które są w następnej kolejności polerowane. Do tego celu wykorzystywane są specjalne gumki i szczotki dentystyczne. Zęby po polerowaniu są bardzo gładkie i błyszczące.
FLUORYZACJA
Ostatnim etapem w procesie pielęgnacji zębów jest fluoryzacja. Na zęby nakładany jest specjalny środek o wysokim stężeniu fluoru. Preparat ten wytwarza cienki film na powierzchni zębów, wspierając remineralizację mikroskopijnych uszkodzeń szkliwa, wzmocnienie je i tym samym- zabezpieczając żeby przed próchnicą.